a

17 maddede yeni eğitim öğretim yılında öğrencileri neler bekliyor?

Ülke genelinde tüm kademe ve tüm sınıf seviyesindeki yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen, salgın öncesi olduğu gibi 6 Eylül itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitime katılacak.  1-3 Eylül okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrenciler ise okullarda uyum haftası düzenlenecek.

MEB, bugün yayınladığı bir gönderiyle 1. sınıf öğrencilerin okullarına başladığını duyurdu. Biz de bu yayınlanan gönderi sonrası bu yıl okullarda alınan tedbirleri içeren maddeleri sizler için derledik.

Öğrencilere ve velilere maske kullanımı, hijyen, fiziki müdahale gibi konularda bilgilendirme yapılacak.

Ders süreleri, sınıf boyutları ve öğrenci sayısı da dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanacak.

Vaka artışı ve bulaşma riski yüksek olan yerlerde üst düzey tedbirler alınacak.

Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personeli ile öğrenciler aynı ev içerisinde yaşayanların tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerilecek.

Tüm okullarda yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek.

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılması sağlanacak.

Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak.

Öğrencilere aşı ve PCR testi uygulama zorunluluğu bulunmayacak.

Öğretmen ve personellerde aşı olmadığı takdirde haftada iki defa PCR testi uygulanacak. Test, devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacak.

Öğrencilerin ders aralarında en az 10 dakika havalandırılma zorunluluğu getirilecek.

Öğrenci, öğretmen ve personel arasında kalabalık grup oluşturulmayacak, mesafe kurallarına dikkat edilecek.

Egzersizlerin açık alanda ve öğrenciler arasında tercihen en az 2 metre mesafe bırakılacak yapılacak.

Beslenme saatlerinin mümkün olduğunca farklı zamanlarda yapılacak.

Rutin temizliğin sıklaştırılması için su ve sabun el yıkama olanakları, ortak alanlara uygun sayıda el dezenfektanları konulması da sağlanacak.

Mazereti sebebiyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için TRT, EBA ve EBA platformu aracılığıyla eğitime devam edilecek.

Salgın döneminde velilerin okul içerisine girişi izin verilmeyecek. Ziyaretçilerin ise HES kontrolü ile izin verilebilecek.

Türkiye genelindeki okul ve kurumlarda COVID-19 tedbirler alınarak katinler, yemekhaneler ve pansiyonlarda da açılacak. Pansiyonlu okul için 5 bin 872 aşçı ve yardımcı destek personeli görevlendirildi.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Okullarımızı açık tutmakta kararlıyız

  HIZLI YORUM YAP

  r