a

5 madde ile Zirai İnsansız Hava Araçlarının (ZİHA) faydaları

Türkiye’de, tarımsal ürerimde teknoloji kullanımıyla üretim ve verimlilik rakamlarının gelişmesi hedefleniyor. Geliştirile zirai ilaçlama drone’ları (ZİHA) sağladığı avantajlarla tarımda teknoloji devrimini yaşatıyor.

Peki, ZİHA kullanımının çiftçilere sağladığı avantajlar nelerdir? Gelin hep birlikte maddelere göz atalım.

 • Zamandan tasarruf ettiriyor

Geçtiğimiz hafta, zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) çoklu uçuşla denemeler yapıldı. Samsun’un Terme ilçesinde 100 dönümlük arazisi 10 ZİHA ile 1,5 dakikada ilaçlandı.

1 dakikada 1 dekar arazinin ilaçlanmasını sağlayan bu teknoloji sayesinde çiftçiler rahat bir nefes alabilecek.

 • Su ve ilaç tasarrufu sağlıyor

20 ürünle yapılan denemelerde ZİHA ile ilaçlama yapılan birim karede, manuel ilaçlamaya oranla su kullanımında %90, ilaç kullanımında ise %50 tasarruf sağlandığı tespit edildi.

 • Çiftçinin sağlığı önceliklendiriliyor

Tarlalarda yapılan ilaçlama faaliyetlerini çiftçiler gerçekleştirdiğinde, koruyu giysi bile kullanılsa kimyasallara maruz kalma ihtimali maalesef yüksekti. Havadan dronelar ile yapılan ilaçlamalar sayesinde, çiftçiler kimyasalları solumak zorunda kalmayacak.

 • Verimlilik artışı sağlanıyor

ZİHA’ların sahip olduğu otonom çalışma kabiliyeti, bir kişinin günde 500 dekar alanı ilaçlayabilmesine fırsat sağlıyor. Aynı zamanda dekarı 20 TL olan ilaçlama maliyetinin 1 TL olmasıyla çiftçinin cebini de rahatlatacak.

 • İlaçlama dışında da kullanılıyor

ZİHA sayesinde, arazilerin kuşbakışı görünebilmesi ve bitkilerin sağlık durumlarının tespit edilmesi de mümkün olacak. Bitki koruma ve hastalık mücadelesi çiftçinin tüm yıllık emeğinin korunması demek. ZİHA sadece bitki yüzeyine ilaçlama yaptığı için toprağa ilaç kaçışı olmaz bu hem ilaç tasarrufu hem de toprağa kimyasal bulaşmaması ve mahsulün daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Tarımda kimyasal gübre kullanımını azaltma planı devreye giriyor

  HIZLI YORUM YAP

  r