a

6 Maddede özgün tasarımı ve güçlü teknolojisiyle Milli Muharip Uçağı

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek özelliklerde, tamamen yerli imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının öne çıkan özelliklerini sizler için derledik.

İşte Milli Muharip Uçağın görenleri mest edecek 6 öne çıkan özelliği

1- TF-X Projesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2030’lu yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının yurt içinde özgün tasarım modeli ile karşılanması amaçlanıyor.


2- Gelişmiş uçak üstü sensörler ve diğer harekât unsurları arası hızlı veri aktarımı ile desteklenen yüksek durumsal ile farkındalık sağlayacak.


3- Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknolojik alanlarındaki kazanılacak kabiliyette.


4- İlk uçuşun 2023’te yapılması planlanmakta olup, uçağın prototipinin bu süreler içerisinde tamamlanması hedefleniyor.


5- Milli Muharip Uçağı’nın, Türk Hava Komutanlığının envanterinde bulunan diğer savaş uçakları, 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülüyor.


6- Bu proje ile Türkiye; dünyada ABD, Rusya, Çin, vb. 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yerini alacak.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Akıncı TİHA Atina’da endişe yarattı

  HIZLI YORUM YAP

  r