a

9 maddede bu coğrafyanın organik sivil direnişi: Diyarbakır Anneleri

Diyarbakır Anneleri’nin evlat nöbeti 3. yılına giriyor. Annelerin bu onurlu direnişi, terör örgütü PKK’nın korkulu rüyası oldu. Hacire Annenin başlattığı evlat nöbeti sürecinde toplam 136 aile evladına kavuştu.

Diyarbakır Anneleri, PKK tarafından aldatılan veya kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP’ye karşı oturma eylemi yapan bir grup anneden oluşuyor. Eylem, oturma eylemi olarak HDP’nin Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde gerçekleşmektedir.

1- 22 Ağustos 2019 yılında anne Hacire Akar, evladının dağa kaçırılmasından sorumlu tuttuğu HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi ile başladı.

2- 24 Ağustos’ta Hacire Akar evladına kavuşurken 3 Eylül’de de aynı acıları yaşayan anneler de bu zaferi örnek alarak oturma eylemi başlattı.

3- Annelerin eylemi, İzmir, Van, Hakkâri, Şırnak ve Muş’un yanı sıra Almanya’ya da sıçradı.

4- Evlat nöbetlerinde 2019 yılında 65, 2020 yılında 118 ve 2021 yılı içerisinde 22 aile daha katıldı. Oturma eylemine katılan ailelerin sayısı 234’e ulaştı.

5- Terör örgütü tarafından kandırılan ve kaçırılan çocukların 48’i kız, 168’i erkektir.

6- Bu çocukların 76’sı 18 yaşından küçük, 33’ü ise 15 yaşından küçük.

7- Bugüne kadar 32 aile ise evladına kavuştu.

8- Diyarbakır annelerini sanatçısından siyasetçisine, gazetecisinden toplumun her kesiminden binlerce kişi ziyaret ederek onlara destek verdi.

9- 15 yaş altı kaçırılan toplam 33 çocuktan 11’inin ailesi evlat nöbetinde çocuklarını aramaya devam ediyor.

Diyarbakır Anneleri’nin ses getiren eylemlerinden sonra, Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Denetim Komisyonu Türkiye eş raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın da yer aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu heyet annelerle görüştü ve çözüm planları konuşuldu.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu üyeleri, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan aileleri ziyaret etti, desteklerini bildirdi.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Ağustosta 212 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi

  HIZLI YORUM YAP

  r