a

Dosya Haber: 5 Maddede Kovid-19 aşısı neden önemli ve gerekli?

Siz de aşı hakkında endişe duyan topluluktan biriyseniz, bu yazımız tam size göre. Neden aşı olmanız gerektiğini sizin için 5 madde ile özetledik.

Koronavirüs ile mücadele eden dünyada, vakanın ilk görüldüğü tarihten bu güne dek ölen kişi sayısı 4 milyonu geçti ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu durum, virüsün ne denli ölümcül olduğunu gösteriyor. Ülkemizde, her gün ortalama 40 kişi hayatını kaybediyor. Bugün itibari ile Sağlık Bakanlığınca yürütülen aşılama çalışmalarında sayı 58.594.137’ye ulaştı.

Aşı uygulamasının %70’in üzerine çıktığı şehirlerde ölüm oranı, vaka sayısı ve virüsün bulaş hızının düştüğü görülüyor. Aşı oranı düşük iller ise hala riskli bölge olarak tanımlanıyor.

Aşı karşıtlığı hakkında sosyal medyada çok fazla spekülasyon yapılırken doğru bilgilendirmenin önemi artıyor.

 • 1- Aşı, hastalıkların ölümcül sonuçlarının önlenmesinde bilinen en etkili yöntemdir

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre aşı sayesinde her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin ölümü engelleniyor. Dünya, daha önce de ölümcül sonuçları olan çiçek gibi hastalıklarla yüzleşti. 1796’dan günümüze aşı konusunda çok yol kat edildi ve milyarlarca insan aşı sayesinde hayata tutundu.

 • 2- Virüsün uzun vadeli olumsuz sonuçlarından korunmanızı sağlar

Virüs hakkında pek çok bilgiye ulaşılmış olsa da, korona olan insanların uzun vadede nasıl kalıcı etkilere maruz kalacağı henüz bilinmiyor. Çocuk felci için Salk ve Sabin aşıları bulunmadan önce, solunum cihazına bağlı yaşayan felçli çocuk görmek çok sık karşılaşılan bir tabloydu. Bu aşılar sayesinde 30 yıl içinde vakalarda %99’luk bir azalma sağlandı. Kovid-19 hastalığının uzun vadeli bilinmeyen negatif sonuçlarından korunmanın yolu ise aşı olmaktan geçiyor.

 • 3- Sevdiklerinizi korumak için

Bünyenizin güçlü olduğunu, korona olsanız bile hastalığı rahatlıkla atlatabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Peki, sevdikleriniz için aynısı geçerli mi? Aşı oranın artması, virüsü bulaştırıcı insan sayısının azalması demek. Aşı olduğunuzda, sadece kendinizi değil bünyesi sizden daha güçsüz olan binlerce insanı da korumuş oluyorsunuz. Kendiniz için değilse bile sevdiklerinizi korumak için aşı olmaya gönüllü olmalısınız.

 • 4- Virüsün hayatınızı engellemesini önleyebilirsiniz

Aşı olmak sadece birkaç dakikanızı alır ama virüse yakalanırsanız işten ve okuldan izin almanız, sosyal hayatınıza ara vermeniz gerekir. Maddi, manevi, psikolojik ve maalesef fiziksel pek çok olumsuz etkisi bulanan virüsün hayatınızı kısıtlamasını aşı olarak önleyebilirsiniz. Hastalığa yakalandığınızda uzun süre kullanacağınız Antibiyotik ve Antiviraller vücudunuzun bu ilaçlara bağışıklık kazanmasını sağlar. Vücudunuzdaki virüs ve bakteriler ilaçlara karşı dirençli hale gelir, bu da uzun vadede istenmeyen enfeksiyon hastalıkları ile yaşam kalitenizin düşmesini sağlayabilir.

 • 5- Aşılar gerçekten güvenlidir

Uygulanan ve geliştirilen tüm aşılar çok sıkı çalışmalardan sonra denekler üzerinde denenir ve etkinlikleri aşı onaylandıktan sonra bile takip edilir. Tüm aşılar için uygulanan bu süreç KOVID-19 aşıları içinde geçerlidir. Aşının daha hızlı bulunması ve üretilmesi, aşı denetimlerinin az olmasından değil salgın nedeniyle resmi prosedürlerin azaltılmasından kaynaklanıyor.

Kaynaklar: Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Dosya Haber: 5 Maddede Uzay Teknolojileri ve Türkiye’nin Uzay Çalışmaları

  HIZLI YORUM YAP

  r