a

İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarıyor

İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden The Sun ve The Times, Türkiye’nin Mayıs ayında alındığı kırmızı listeden sarı listeye alacağını yazdı. Haberin detaylarında; pandemi öncesinde her yıl 2,3 milyon İngiliz turistin Türkiye’ye gittiği hatırlatıldı.
İngiltere, Covid-19 salgınına karşı mücadele planı kapsamında bazı ülkelere seyahat kısıtlamaları uyguluyor. Bu kapsamda ülkeler salgının etkisi dikkate alınarak kırmızı, sarı ve yeşil listelere ayrılıyor.

Yeşil listedeki ülkelerden gelenlere herhangi bir karantina zorunluluğu bulunmuyor. Sarı listedeki ülkelerden gelenler 10 gün belirtecekleri adreste karantinada kalıyor. Kırmızı listedeki ülkelerden gelenler ise otelde karantina altına alınıyor.

Bu kapsamda Türkiye, 12 Mayıs tarihinde kırmızı listeye alındı. Bu karar İngiliz turistlerin Türkiye’ye gelmesine büyük oranda engel oldu.

Türkiye sarı listeye alınacak

Zor bir dönem geçiren turizm sektörüne güzel haber, İngiltere’de yayın yapan The Sun ve The Times gazetelerinden geldi. Ülkenin en çok satan gazetelerinden biri olan The Sun, İngiltere’nin bu ay sonunda gerçekleştirilecek güncellemede Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarıp sarı listeye alacağını yazdı.

Haberin detaylarında; pandemi öncesinde her yıl 2,3 milyon İngiliz turistin Türkiye’ye gittiği hatırlatıldı.

10 gün karantina 2 bin 285 sterlin

Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılması oldukça önemli. Çünkü İngiltere, Türkiye gibi kırmızı listede bulunan ülkelerden gelenleri zorunlu otelde 10 günlük karantina uygulamasına tabi tutuyor. Bu karantina için de insanlar kişi başı 2 bin 285 sterlin ödemek zorunda kalıyor.

Türkiye, yeni güncellemeyle birlikte kırmızı listeden çıkarılıp sarı listeye alınacak. Türkiye’nin sarı listeye alınmasıyla birlikte turizmde ciddi bir hareketlenmenin olması bekleniyor.

Kadri Samsunlu: Perşembe günü kırmızı listeden çıkmamız konusunda umutluyum

İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu da sosyal medya hesabından açıklama yaparak konuyu gündeme getirdi. Samsunlu, “Hem The Sun hem de The Times Türkiye’nin İngiltere’nin kırmızı listesinden çıkma olasılığını haber yapması önemli. Perşembe günü kırmızı listeden çıkmamız konusunda umutluyum. Başta Turizm ve Sağlık Bakanlıkları olmak üzere Hükümetimizin emekleri inşallah karşılık bulacak” ifadelerini paylaştı.

Kriterler neler?

İngiltere, kırmızı liste uygulamasını farklı varyantların ülkeye girişini engellemek için yaptığını söylüyor.

Listeye eklenecek ya da çıkartılacak ülkeler, Biyogüvenlik Ortak Komitesi’nin belli kriterlere göre yaptığı risk değerlendirmesi sonrası belirleniyor.

Bu kriterler arasında, ülkelerin kendi içinde farklı varyantların yayılmasına ilişkin göstergeler, farklı varyantların İngiltere’ye geldiği ülkelerdeki durum ve farklı varyantlara ilişkin takip ile gen dizilimi türündeki verilere erişim gibi etkenler yer alıyor.

 

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Turist sayısı 21 ayın zirvesinde: Yüzde 367 artış

  HIZLI YORUM YAP

  r