a

İran sınırı SİHA, drone ve helikopterlerle gözetleniyor

İran sınır hattında görev yapan güvenlik güçleri, “hudut namustu” şiarıyla hem yasa dışı geçişler ve kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi hem de teröristlerin sızmasının engellenmesi için gece gündüz havadan gözetleme yapıyor.

Türkiye, düzensiz göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için modüler duvardan gözetleme kulelerine kadar birçok uygulamayı faaliyete geçirdi.

İran ile olan 295 kilometrelik sınır hattının yasa dışı faaliyetlere kapatılması için hava araçları ile de çalışmalar yürütülüyor.

Bölgede alınan önlemlere destek vermeleri amacıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığından 2 keşif, 2 komando bölüğü, Jandarma Genel Komutanlığından 3 bölük ve bir tabur ile Emniyet Genel Müdürlüğünden 35 timden oluşan 750 özel harekat polisi zırhlı araçlarıyla bölgeye gönderildi.

Güvenlik korucularının da görev aldığı bölgede fedakarca çalışan güvenlik güçleri, tüm teknolojik imkânları kullanarak İran sınırını 7 gün 24 saat kontrol altında tutuyor.

Sınır bölgelerinin gözetlenmesinde drone’lar da kullanılıyor. (Fotoğraf: AA)

Tüm birimlerin koordineli şekilde yürüttüğü çalışmalarla en küçük bilgiyi değerlendiren, silahlı insansız hava araçları (S-İHA), drone ve helikopterle bölgeyi kontrol altında tutan güvenlik güçleri, düzenledikleri başarılı operasyonlarla da göç hareketliliğinin önüne geçmeye çalışıyor.

Sınır hattının güvenliğini sağlamak için güvenlik güçleri, bu yıl 69 bin 156 düzensiz göçmenin sınır hattından geçişini engelledi, yasa dışı geçişleri organize eden 904 organizatörü gözaltına aldı.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Savunma ve havacılıktaki KOBİ’ler IDEF’21’de ürün ve kabiliyetlerini tanıtacak

  HIZLI YORUM YAP

  r