a

İyidere-İkizdere yolu Hurmalık ve Salarha Tünelleri açılıyor

Hurmalık ve Salarha tünelleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından açılacak.

Rize’de “İkizdere Hurmalık  ve Salarha Tünelleri” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bugün hizmete açılıyor.

Rize’yi Erzurum’a bağlayan Karadeniz Sahil Yolu İyidere mevkiinden İkizdere ilçesi çıkışına kadar uzanan kesimi, 37.9 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak projelendirildi. Çift tüplü olan tünellerden Hurmalık-1 850, Hurmalık-2 720 metre uzunluğunda.

Hurmalık-1 giriş-çıkış köprüleri ve bağlantı yolları da 3.6 kilometreden oluşuyor. Proje, ülkemizin trafiğe açık en uzun tüneli olan Ovit Tüneli ile Karadeniz sahilinden iç kesimlere ve Güneydoğu’ya uzanan Kuzey-Güney aksında daha hızlı, daha ekonomik ve daha konforlu ulaşım imkanı sağlayacak.

Rize’nin, kuzey ve güneyini, kent merkezi ile Salarha Vadisi’ni kavuşturan Salarha Tüneli, çift tüp ve 3 kilometre uzunluğunda. Mevcut güzergahı 8.75 kilometre kısaltacak. Ulaşımı 15 dakika kısaltacak tünel, 46 milyon TL’lik tasarruf ile ekonomiye katkı sağlayacak. Tünel, 2×2 şeritli hizmet verecek. Bağlantı yolarında da toplam 230 metrelik 3 ön germeli kiriş sistemine sahip köprü bulunuyor.

Salarha Tüneli ve bağlantı yollarında yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanılmış, tamamen Türk mühendisleri ve işçileri tarafından inşa edildi.

Rize merkezi Salarha ve Muradiye beldesine bağlayan Salarha Tüneli’nin 2 bin 977 metre uzunluğundaki ilk tüpü hizmete açıldı. ( Muhittin Sandıkçı – Anadolu Ajansı )

 

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en verimli havalimanı seçildi

  HIZLI YORUM YAP

  r