a

Milli füzeler böyle test ediliyor

TRT Haber, Türkiye’nin ilk havadan havaya füzeleri Bozdoğan ve Gökdoğan ile geliştirilmiş seyir füzesi SOM-J’ye yönelik testlerin gerçekleştirildiği 401’inci Filo’ya girdi, test süreçlerini yerinde görüntüledi.
Suriye’den Irak’a, Libya’dan Dağlık Karabağ’a, terör karargahlarını, hareketli hedefleri ve hatta hava savunma sistemlerini imha eden füzeler, Türk mühendisleri tarafından yerli ve milli imkanlarla üretildi.

O füzelere şimdi yenileri ekleniyor. Göktuğ Füze Programı kapsamında Bozdoğan ve Gökdoğan hava-hava füzeleri ile SOM-J geliştirilmiş seyir füzesi test aşamasına geldi. TRT Haber, 401’inci Filo’ya girerek test süreçlerini yerinde görüntüledi.

Görüş içi vuruş kabiliyetine sahip Bozdoğan, kısa menzilli havadan havaya füze gereksinimini karşılamak için üretildi. Bozdoğan’ın uçaktan ilk atışı nisan ayında gerçekleştirildi.

Gökdoğan, görüş ötesi hedefleri vurabilecek

Uçaklara monte edilen ancak henüz ateşlenmeyen Gökdoğan füzesinin uçak üstü avyonik testleri ise sürüyor. Uzun menzilli Gökdoğan füzesi, aktif radar başlığı ve milli sistemleri sayesinde görüş ötesi hedefleri de vurabilecek.

Dünyanın en önde gelen sistemlerinden

Test süreçleri devam eden füzeler arasında geliştirilmiş havadan karaya seyir füzesi SOM-J de var. SOM-J, diğer varyantlarına göre daha kompakt ve daha hafif bir yapıya sahip.

Dünyanın en önde gelen sistemlerinden olan SOM J, ilk kez TRT Haber tarafından bu kadar yakından görüntülendi.

SOM-J, hareketli su ve kara hedeflerine de taarruz edebiliyor. Füzenin, Milli Muharip Uçak’ın yanı sıra, Akıncı’da da kullanılması öngörülüyor.

TRT Haber

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  6 Maddede özgün tasarımı ve güçlü teknolojisiyle Milli Muharip Uçağı

  HIZLI YORUM YAP

  r