a

Milli helikopter ‘GÖKBEY’ Tasarım Organizasyonu Onayı aldı!

Savunma sanayinin yıldızı Genel Maksat Helikopteri GÖKBEY "Tasarım Organizasyonu Onayı" aldı. Açıklama, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ'tan geldi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ. (TUSAŞ) tesislerindeki törenle daha önce Hürkuş projesi kapsamında sabit kanat hava araçları için TUSAŞ’a verilmiş onay kapsamı “Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları”da kapsayacak şekilde genişletilerek, T625 Gökbey helikopterine Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi olarak verildi.

Türkiye’nin yerli ve milli helikopteri Gökbey’e, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından “Tasarım Organizasyonu Onayı” verildiği ve böylece çok yakında Türkiye semalarında süzülecek olan GÖKBEY için kritik bir aşamanın daha başarıyla geçildiği vurgulandı.

Açıklamada, ürünün standartlara uygun olduğu ve üretime geçebileceği anlamına gelen “TİP sertifikası” alma yolunda da önemli bir adım atılmış olduğu belirtildi.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ise bugünün kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Daha önce sabit kanat Hürkuş için bir sertifikasyon yetkimiz vardı. Şimdi ise sıfırdan tamamen yüzde yüz milli helikopterimiz olan Gökbey için de önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. SHGM ile olan işbirliğimizi kuvvetlendirerek, yerli ve milli ürünlerimiz için gereken tüm aksiyonları almaya devam edeceğiz.” dedi.

GÖKBEY’in , AA tarafından hazırlanan tasarım ve teknolojik detaylarının bulunduğu infografiği aşağıda görebilirsiniz.

Kaynak: Türkiye Ekseni, TRT Haber, AA

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Türkiye’nin savunma sanayi ihracatı son 5 yılda %30 arttı

  HIZLI YORUM YAP

  r