a
 • Türkiye Ekseni
 • ENERJİ
 • Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki köylere helikopterle jeneratör götürüldü

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki köylere helikopterle jeneratör götürüldü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde köylere helikopterle jeneratör götürdü. Jeneratörler köylere jandarma helikopteriyle taşındı. Vatandaşlardan Mustafa Özdemir, "Devletimiz jeneratör göndermiş sağ olsun var olsun. Bu akşam millet ne mutlu ki ışığa kavuşacak" ifadelerini kullanırken Döne Durmaz ise, "Elektrik için bir jeneratör geldi. Sözün bittiği yerdeyiz. Yetkililere çok teşekkür ederim. Küçük çocuklarımız var, hasta çocuklarımız var, yaşlı insanlar var" şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sel felaketi nedeniyle elektriksiz kalan köylerin elektrik ihtiyacını karşılamak için harekete geçti.

Bozkurt’a 3 kilometre uzaklıktaki Abana ilçesine 80 kilovatlık jeneratörleri getiren Başkent EDAŞ ekipleri, bu jeneratörleri jandarma helikopterine halat yardımıyla bağladı. Ekipler helikopterin içerisine de 8 kilovatlık iki jeneratör koydu.

Abana’dan jeneratörlerle birlikte havalanan helikopter, selden etkilenen köylere ulaştı. Köylüler jeneratör getiren helikopteri büyük mutlulukla karşıladı.

İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEY YAPILIYOR

Sel felaketinin yaşandığı Bozkurtta elektriğin kesik olduğu köylere helikopterle jeneratör indirildi

Başkent EDAŞ çalışanlarından Fatih Yaylalı 40’ar kilovatlık 2 jeneratör getirdiklerini söyledi. Bu şekilde köydeki vatandaşların elektrik ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını anlatan Yaylalı, “Helikopterle jeneratör getirdik, ilk defa böyle bir şey yapılıyor.” diye konuştu.

DEVLETİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bozkurt ilçesinin Sakızcılar köyü muhtarı İbrahim Yorulmaz ise sel felaketi sonrası elektriklerinin gittiğini söyledi. Köyde yaklaşık 180 kişinin kaldığını anlatan Yorulmaz, “Devletimize, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Mustafa Özdemir de büyük bir felaketle karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek, “Devletimiz jeneratör göndermiş sağ olsun, var olsun. Bu akşam millet ne mutlu ki ışığa kavuşacak. Kaç gündür bunu bekliyoruz.” diye konuştu.

Köylerinin 50 hane olduğunu belirten Döne Durmaz da sel nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını kaydederek, “Elektrik için bir jeneratör geldi. Sözün bittiği yerdeyiz. Yetkililere çok teşekkür ederim. Küçük çocuklarımız var, hasta çocuklarımız var, yaşlı insanlar var.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Fotoğraflar: AA

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Göktürk-1 Keşif Uydusu sel felaketini uzaydan görüntüledi

  HIZLI YORUM YAP

  r