a

Ukrayna, 4 Bayraktar TB2 İHA alacak

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, 2021-2022 için 4 adet Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı (İHA) kompleksi daha satın almayı planladıklarını açıkladı.
Zalujnıy, Report haber ajansına yaptığı açıklamada, filolarında mevcut olarak 12 adet Bayraktar TB2 İHA bulunduğunu 2021-2022 için 4 adet Bayraktar İHA almak için de satın alım planı yaptıklarını kaydetti.

Bu sene 1 adet TB2 İHA kompleksini envanterlerine kattıklarını hatırlatan Zalujnıy, “Ayrıca gelecekte, böyle droneleri yerli üretim olarak envanterimize katma niyetindeyiz.” dedi.

Zalujnıy, İHA’ları filoya katmanın yeterli olmadığını belirterek, “Öncelikle İHA’larla verimli çalışacağımızı öğrenmemiz gerekiyor, ikinci olarak da bunların uygulama biçimlerindeki taktikleri mutlaka bilmemiz gerekiyor. Konuya kapsamlı bir şekilde yaklaşmamız lazım. Azerbaycan tecrübesine sahip olsaydık, çok daha kolay olurdu. Maalesef çok az deneyimimiz olduğunu kabul ediyorum. ifadelerini kullandı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’den 2019’da 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın almıştı.

Temmuzda da 1 adet TB2 İHA kompleksi Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nce test edilerek filoya katılmıştı.

Hedef 48 adet Bayraktar İHA

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nostril 2020 yılının Kasım ayında yaptığı açıklamada, Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’larından toplamda 48 adet satın almayı planladıklarını açıklamıştı.

 

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  ASELSAN’dan 379,1 milyon liralık Akıllı Şehir Projeleri sözleşmesi

  HIZLI YORUM YAP

  r