a

Valelere QR kod dönemi başlıyor

Valeler artık yakalarında Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı taşıyacak. Bu kartın arkasında bulunan QR kod ile meslek için yeterli olup olmadıkları sorgulanabilecek.

Valeler artık yakalarında Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı taşıyacak. Bu kartın arkasında bulunan QR kod ile meslek için yeterli olup olmadıkları sorgulanabilecek.
Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonundan (TOBFED) yapılan açıklamaya göre, federasyonun vale mesleğinin standartlarının belirlenmesi ve yasal kurallara bağlanması çalışmaları sonuç verdi.

Valeler artık yakalarında Mesleki Yeterlilik Kurumuna ait Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı taşıyacak. Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı arkasında bulunan QR kod ile valelerin, meslek için yeterli olup olmadıkları sorgulanabilecek.

“Bu kartı gördükleri valelere araçlarını gönül rahatlığı ile emanet edebilirler”

TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, valelerle ilgili sürekli medyaya yansıyan kavga, cinayet, şiddet gibi haberlerin artık son bulmasını umduklarını söyledi.

Bu kimlik kartı ile artık vale-değnekçi ayrımının net olarak yapılabileceğini vurgulayan Bakırtaş, 5 yılı aşkın süredir bu yasal düzenleme için mücadele ettiklerini ve sonunda muvaffak olduklarını anlattı.

Bakırtaş, hiçbir eğitimden geçmemiş, yasal sorumluluğu olmadan, restoran ya da trafiğin yoğun olduğu yerlerde bir alanı kapatarak insanlardan zorla para toplayan değnekçiler döneminin kapandığının altını çizdi.

Vale mesleğinin kurallarını net belli olduğunu söyleyen Bakırtaş, “Vatandaşlarımız bu kimlik kartını gördükleri valelere araçlarını gönül rahatlığı ile emanet edebilirler” dedi.

TRT Haber

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Rize-Artvin Havalimanında aralık ayında test uçuşu gerçekleşecek

  HIZLI YORUM YAP

  r