a

Türkiye’den Kıbrıs’a 500 milyon dolarlık kredi desteği

Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne 500 milyon dolar kredi sağlamasına yönelik anlaşma Resmi Gazete'de yayınlandı.

Türkiye, koronavirüs salgını nedeniyle KKTC’ye nüfusundan fazla oranda aşı, birçok kez sağlık malzemesi gönderirken, finansal yardımda da bulundu. Son olarak, orman yangınlarına karşı KKTC’ye 3 helikopter ve yangınlarda kullanılmak üzere çeşitli ekipmanlar gönderildi.

Bunun yanında, KKTC’de koronavirüs sürecinde olumsuz etkilendikleri gerekçesiyle tarım sektöründe çalışan 5 bin 768 kişiye 10 milyon lira hibe yapılacağı açıklandı.

SALGIN YARDIMLARINDAN SONRA 500 MİLYON DOLAR KREDİ

“Yavru Vatan” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her zaman yanında olduğunu hissettiren Türkiye, bu kez de 500 milyon dolarlık bir krediye onay verdi. Kredinin amacı, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan ekonomik ve mali işbirliği anlaşmalarındaki hükümlerin yerine getirilmesi olarak belirtildi.

GERİ ÖDEME 3 YIL SONRA BAŞLIYOR

Buna göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, en fazla 500 milyon dolar miktarındaki krediyi ödemeye 3 yıl sonra başlayacak. Kredi 14 taksit olarak 6 ayda bir ödenecek.

 

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Türkiye, Tunus’a yardım elini uzattı

  HIZLI YORUM YAP

  r