a

Yavuz sondaj gemisi Karadeniz yolunda ilerledi

Petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına katılmak üzere İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e açılan Yavuz sondaj gemisi, geminin boğaz geçişine Kıyı Emniyeti Kurtarma römorkörü de eşlik etti.

2018 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şirketi tarafından satın alınan ve Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına katılan ‘Yavuz’ isimli gemi geçtiğimiz günlerde Haydarpaşa Limanı’na demirledi.

Burada geminin kule direklerinin sökümü gerçekleştirildi. Haydarpaşa Limanı’ndan saat 12.00 sıralarında hareket eden ‘Yavuz’ sondaj gemisi İstanbul Boğazı’na giriş yaptı.

Gemi, yaklaşık 2 saatte boğaz geçişini Kıyı Emniyeti Kurtarma römorkörü eşliğinde tamamladı.

Yavuz, Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına katılmak için rotasını sökülen direklerin yerine montajı için Filyos Limanı’na çevirdi.

Sondaj gemisinin İstanbul Boğazı’ndan geçişi havadan da görüntülendi.

“Pruvası neta, rüzgarı kolayına olsun”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yavuz Sondaj Gemimiz Haydarpaşa Limanı’ndan demir alarak Filyos Limanı’na doğru hareket etti. Gemimiz, kule montaj işlemlerinin ardından Karadeniz’in derinliklerine doğru dümen kıracak. Pruvası neta, rüzgarı kolayına olsun” ifadelerini paylaştı.

TRT Haber

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Dünyanın en büyük kargo uçağı İstanbul Havalimanı’na geldi

  HIZLI YORUM YAP

  r